Ürün Arama:
  Anasayfa
  Site Haritası
   
   
 
VEPA DİŞ FIRÇASI - AĞIZ BAKIM ÜRÜNLERİ
 
BİLİYOR MUSUNUZ?
Diş fırçası 1600 yıllarında Çin'de ortaya çıkmıştır. Günümüzde hala kullanılan ve büyük değişiklik göstermeyen yapısı ile ilk defa 1857 yılında A.B.D.'de patent almıştır.
Ağız ve diş sağlığının bozulması kalp, böbrek ve romatizma gibi rahatsızlıkların önemli nedenlerindendir. Ağız bakımı kişinin yaşama bağlılığı ve uygarlığıdır. Sağlıklı yaşam duygusudur. Bakımlı bir ağız, dişlerin düzenli şekilde fırçalanması ile kazanılır. Ebeveynler, çocuklarına diş fırçalama ve diş bakım alışkanlığını bebeklik çağında kazandırmalıdırlar. Bebeklik çağında başlayan diş bakımı, doğru ve düzenli fırçalama, diş çürümeleri ve dişeti hastalıkları oluşum riskini çok azaltır. Bununda en sağlıklı yolu dişlerinizin doğru seçilmiş bir fırçayla fırçalanmasıdır.
 
Diş fırçası seçilirken nelere dikkat edilmelidir?
Diş fırçası seçiminde kesinlikle diş hekiminin tavsiyelerine uyulmalıdır. Diş fırçası zorunlu standartlar kapsamında olan bir ürün olduğu için ambalaj bilgilerinde mutlaka TSE logosu aranmalıdır. Kişisel olarak da; ağız yapısına, dişetinin sağlığına ve el becerisine göre uygun şekilli fırça alınmasına dikkat edilmelidir.
 
Diş fırçası çeşitleri nelerdir?
Diş fırçası kıl demetlerinin sertliğine göre yumuşak, orta ve sert olarak çeşitlendirilmiştir. Bu fırçalar manuel veya elektrikli olarak da satılmaktadır.
 
Diş fırçasının temizliği nasıl yapılmalıdır?
Fırça her kullanımdan sonra, su ile kıl diplerinde macun kalmayacak şekilde iyice çalkalanmalı ve tozlanmayacak şekilde muhafaza edilmelidir. Diş fırça kafa koruma kutuları bu amaç için verilmektedir.
 
Diş fırçası en fazla ne kadar kullanılmalıdır?
Diş Hekimleri fırçanızın, en geç üç ayda değiştirilmesini önermektedir.Fırça kılları yıprandığında , plak uzaklaştırma etkinliği giderek azalır. Bu nedenle diş fırçasının düzenli olarak değiştirilmesi gerekir.Fırçalamayı nasıl yaptığınız da değiştirme süresini doğrudan etkilemektedir. Örnek olarak; eğer bütün kıllar 1 hafta sonra yana doğru açılarak dağılmışsa , fırçalama çok sert yapılıyor demektir. Kıllar 6 ay sonra düzse, ya çok baskısız fırçalanıyor yada her gün fırçalanmıyor demektir.İdeal bir diş fırçasında kıl uçları, diş ve dişetini zedelememesi için yuvarlatılmış olmalıdır. Diş fırçasının yapısı, dişlerin tamamına ve tüm yüzeylere ulaşabilir olmalıdır.
 
Her diş fırçası bir kişi içindir!
Diş fırçası kişiye özel üründür ve hiçbir şekilde birden fazla kişi tarafından kullanılmamalıdır. Ağzında problem olan kişilerin kullandığı diş fırçalarının gerek sertlik derecesi ve gerekse tipi bir diğer kişi için uygun olmayabilir. Ağız içinde barınan bakteriler ve mikroplar fırça yolu ile diğer kullanıcıya rahatlıkla geçebilmektedir. Sabah ve akşam iki ayrı diş fırçası kullanılması , fırça kılları arasında bakteri üremesini önleyeceği gibi , fırça kıllarının da kurumasına olanak sağlayacağından fırça kıllarının ömrünü de uzatacaktır.
 
Dişlerimizi nasıl fırçalamalıyız ?
Dişlerimizi fırçalamaktaki amacımız; diş etlerine ve diş minelerimize zarar vermeden dişlerimizin üzerindeki ve aralarındaki yemek artıklarını ve bakteri plaklarını etkin ve doğru bir şekilde temizlemektir. Ağzımızın içindeki fırçalanması gereken yüzeyleri şu şeklide sıralayabiliriz.
  • Üst çene dişlerinin dış yüzeyleri
  • Üst çene dişlerinin iç yüzeyleri
  • Üst çene yüzeylerinin çiğneme yüzeyleri
  • Alt çene dişlerinin çiğneme yüzeyleri
  • Alt çene dişlerinin dış yüzeyleri
  • Alt çene dişlerinin iç yüzeyleri
  • Dilimizin üst yüzeyi
Dişlerimizin iç ve dış yüzeylerini üst çenede yukarıdan aşağı, alt çenede de aşağıdan yukarıya doğru her diş üzerinde en az 2 -3 defa süpürme hareketi şeklinde yapmamız gerekmektedir. Fırçalama yaparken; dış yüzeylerin fırçalanması sırasında diş fırçası, kılların yarısı dişin yüzeyinde diğer yarısı da dişetinde olacak şekilde 45 derece eğimli tutarak fırçalama yapılmalıdır. Çiğneme yüzeyleri ; fırça başı dişlerin dış yüzeylerine paralel tutularak ileri - geri hareketlerle fırçalanmalıdır.Bu işlemler tamamlandığında, ağız içi bol suyla çalkalanmalıdır.Fırçalama sırasında gereğinden fazla kuvvet uygulayarak fırçanın dişetine zarar vermesine sebep olunmamalıdır.Dilin fırçalanması , ağızdaki mikropların sayısının azaltılmasında ve ağız kokusunun giderilmesinde çok önemlidir.Dil dışarı çıkartılıp , fırça hafif temas ettirilerek yalnız arkadan öne doğru dil sırtı temizlenmelidir.Sağlıklı bir ağız , sağlıklı dişetlerine sahip olmakla elde edilir.Fırçalama sırasında kanayan dişetleri bir dişeti hastalığının habercisi olabileceği gibi yanlış seçilmiş diş fırçasının da etkisi olabilir.
 
Fırçalama için kullanılması gereken DİŞ MACUNU miktarı ne olmalıdır?
Diş macunu fırça başını bir uçtan bir uca kaplayacak şekilde sıkılmamalıdır. Bu kadar fazla macun fırçalama sırasında zaten dökülüp ziyan olacaktır.Fırça kıllarının ortasına fırça kıllarının yarısı uzunluğunda macun sıkmak yeterlidir. Macun olmadığı durumlarda sadece su ile dişlerin fırçalanması yeterli olabilir.
 
Dişler hangi sıklıkta fırçalanmalıdır?
En az; günde iki kere, sabah ve akşam yatmadan önce fırçalanmalıdır. En uygunu ise her yemekten sonra dişlerin mutlaka fırçalanmasıdır. Bu olanak sağlanamıyorsa, yemekten sonra ağız mutlaka bol su ile çalkalanmalıdır. Gece, yatmadan önce fırçalama kesinlikle yapılmalıdır. Yiyecek artıklarının bulunduğu bir ağız bakteri plağının oluşmasına zemin hazırlar.
 
Dişleri çok sık fırçalamak zararlı mıdır?
Dişleriniz diş hekiminizin tavsiyesine uygun diş fırçasıyla doğru şekilde fırçalanırsa dişlere zarar vermez. Ancak gereğinden fazla sert, uçları yuvarlatılmamış veya deforme olmuş bir fırça ile yapılan fırçalama diş minesinin aşınmasına ve diş etlerinin zedelenmesine neden olur.
 
Fırçalanmayan dişlerin oluşturabileceği zararlar nelerdir?
Fırçalanmayan dişler, öncelikle rahatsızlık yaratan kötü ağız kokusu ile kendisine ve çevresine zarar verir. Fırçalama olmadığı için dişler arasında ve diş-dişeti birleşiminde biriken yiyecek artıkları bu bölgelerde bakteri plağının oluşumuna neden olur. Zamanla biriken bakteri plağı dişeti iltihaplarına ve daha ileride dişeti çekilmelerine zemin hazırlar. Sağlıklı dişler bile bu nedenle kaybedilebilir. Diş aralarında biriken bakteriler dişlerin çürümesine sebep olur.Bir süre dişler fırçalanmaz ise, ilk fırçalamalar sırasında dişeti kanaması meydana gelir. Bu kanama, düzenli ve sürekli bir ağız bakımı ile düzeltilebilir.
 
Tüketilen yiyeceklerden hangileri diş sağlığı açısından zararlıdır.?
Genellikle şekerli ve asitli yiyecekler diş sağlığını olumsuz etkiler. Ancak bu tür gıdalar tüketildikten sonra, ağız bolca su ile çalkalanırsa bakteri üretimi geciktirilebilir. Özellikle dişlere yapışan bisküvi , çikolata gibi yiyecekler yedikten sonra ağız iyice çalkalanmalı, eğer olanak varsa fırçalanmalıdır.
 
Ağız sağlığı nasıl korunur?
Ağız sağlığı düzenli bir ağız bakımı ile korunabilir. Ağız yapısı için uygun bir diş fırçası, diş macunu,doğru fırçalama yöntemi,diş fırçasını uygun aralıklarla değiştirmek,diş fırçasının beraberinde diş ipi kullanarak ara yüzleri temizlemek ve herhangi bir problem olmasa dahi, altı ayda bir kontrol için Diş Hekimine gitmek, ağız sağlığınızı korumada yeterli olacaktır.
 
Diş çürümelerinin ana nedeni nedir?
Diş çürümelerinin ana nedeni; "Mikrobiyal Dental Plak" tır. Nedeni ise; ağzın temizlenmemesi sonucu, dişlerin bütün yüzeylerinde, diş-dişeti birleşiminde biriken milyonlarca mikroptur. Bu plak temizlenmezse mikropların ürettiği zararlı maddeler diş çürüklerine ve dişeti hastalıklarına neden olur. Plak, ağız çalkalama veya parmaklarla yapılan ovma sonucu çıkmaz. Bunu yok etmek için, KESİNLİKLE DİŞ FIRÇASI KULLANILMALIDIR.
 
 
 
ANASAYFA | HAKKIMIZDA | ÜRÜNLER | SAÇ FIRÇASI | DİŞ FIRÇASI | HABERLER | İNSAN KAYNAKLARI | SİTE HARİTASI | İLETİŞİM
İKİTELLİ ORG. SAN. BÖL. HASEYAD YAPI KOOP.
TURGUT ÖZAL CD. :108 İKİTELLİ / K.ÇEKMECE / İST
Telefon: 0 212 549 17 41
Design by Sun Ajans